محصولات دانش بنیان

معرفی کامل محصولات دانش بنیان بخش 2

فهرست مطالب

معرفی کامل محصولات دانش بنیان 

ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان

با توجه به اینکه ویرایش اول فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان در نیمه دوم سال 1391 تدوین شده بود، و با عنایت به ماهیت متغیر فناوری و تحولات زیاد در نیازها و اقتضائات کشور، لازم بود که نسخه اول این فهرست مورد تجدید نظر و تکمیل و اصلاح قرار بگیرد.

در این مدت بازخوردهای متعددی نیز از سوی ذینفعان مختلف قانون ازجمله شرکت ها و متقاضیان، اعضای هیئت علمی، دستگاه های مختلف کشور و… به دبیرخانه

 «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» ارائه شده بود که ضرورت این بازنگری را بیش از پیش نمایان می کرد.

از سوی دیگر رجوع به این فهرست محصولات دانش بنیان از سوی نهادهای مختلف و برای ارائه جهت دهی ها و حمایت های گوناگون، به تدریج بر اهمیت آن افزوده و آن را به یک سند ملی تبدیل کرده و دبیرخانه کارگروه را برای اصلاح و تکامل آن، مصمم تر نمود.

لذا تهیه ویرایش دوم این فهرست در دستور کار دبیرخانه کارگروه قرار گرفت.

در این راستا تجربیات تدوین ویرایش اول و شبکه گسترده صاحب نظران مرتبط، بار دیگر به خدمت ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان درآمد.

همچنین تقاضاهایی که در طول بیش از یک سال و نیم از سوی تعداد بیش از 2500 شرکت متقاضی که در این مدت ارزیابی گردیده و نظرات آن ها برای اصلاح و تکمیل فهرست ارائه شده بود، به عنوان یکی دیگر از منابع ورودی های این فرایند مورد توجه قرار گرفت.

لازم به ذکر است با توجه به وجود اسناد بالادستی از جمله « شیوه نامه معیارهای کالا / خدمات دانش بنیان » در فرایند بررسی موارد پیشنهادی و تکمیل فهرست به ملاحظات اسناد مزبور توجه ویژه گردید تا بدین طریق جامعیت این سند تا حد ممکن تأمین گردد.

در این مرحله، فهرست کالاها و خدمات مربوط به 7 گروه فناوری و صنعتی که بیشترین میزان تقاضا را در میان شرکت های متقاضی به خود اختصاص داده بودند، مورد بازنگری و تکمیل قرار گرفت. این دسته ها عبارتند از :

 • زیست فناوری
 • تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید آزمایشگاهی
 • نفت و گاز و پتروشیمی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای
 • برق و الکترونیک و سخت افزارهای رایانه ای
 • مواد پیشرفته
 • داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی

فرآیند گام به‌ گام ویرایش فهرست محصولات دانش بنیان را اجمالاً می توان به شرح زیر توصیف نمود:

 1. تعیین موضوع مورد بحث در هر دسته اصلی فناوری در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان
 2. ایجاد کارگروه های مربوطه از متخصصان و صاحب نظران صنعتی و دانشگاهی مرتبط و برقراری تعامل لازم با اعضا
 3.  برگزاری جلسه اولیه معارفه اعضای گروه : تشریح موضوع و تبیین دستورالعمل های مربوط به محصولات دانش بنیان در کارگروه های تخصصی به عنوان محور کار
 4. معرفی و ارتباط با سایر متخصصین و صاحب نظران مجرب در موضوعات فنی هر کارگروه توسط اعضا
 5. تعیین سردبیران فنی برای هر گروه تخصصی به منظور جهت دهی و جمع بندی مباحث
 6. تهیه مطالب و پیشنهادهای اولیه برای طرح در هر کارگروه تخصصی و نیز تهیه پیش‌نویس های مورد بحث در هر جلسه توسط سردبیران فنی و ارائه به اعضا
 7. برگزاری جلسات کارگروه های تخصصی
 8. پیگیری مشاوره های خارج از جلسه و انجام مطالعات و تحقیقات مرتبط به صورت فشرده
 9. تعیین دسته های اصلی و زیر دسته های مربوطه و مرتب‌ سازی چیدمان کالاها و خدمات تأیید شده در کارگروه های تخصصی در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان
 10.  جمع بندی نهایی

در این مرحله و در طول انجام فرآیند ویرایش فهرست، حدود 25 جلسه بحث و تبادل نظر تخصصی در کارگروه های مختلف برگزار شد 

و در آن از نظرات 36 مشاور و متخصص فنی و صاحب نظر به صورت حضوری، و 18 مشاور و متخصص فنی به صورت مجازی یا شفاهی بهره گرفته شد.

در مجموع و در طول انجام ویرایش دوم، بیش از 1000 نفر- ساعت کار کارشناسی برای اصلاح و ویرایش مفاد فهرست انجام شد که بیانگر حجم بالای تلاش های صورت گرفته در این زمینه است.

تلاش های صورت گرفته در این مرحله، به طور کلی پیامدهای زیر را در راستای اصلاح و تکمیل فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان در پی داشت:

 • ورود محصولات جدید به فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان
 • حذف برخی محصولات قبلی
 • اصلاح برخی عناوین محصولات
 • بیان تفصیلی و دقیق تر زیر دسته های فناوری و محصولات
 • تنظیم ارتباطات داخلی فهرست (با توجه به پیوستگی برخی حوزه های فناوری و صنعتی با یکدیگر)

ویرایش سوم فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان 

با توجه به محدودیت هایی که برای بازبینی تمامی حوزه های فناوری در ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان کشور وجود داشت و نیز ‌ضرورت ویرایش و به روزرسانی این سند ملی متناسب با رشد سریع کشور در عرصه های فناوری، تدوین و ویرایش آن در 7 حوزه فناوری دیگر در دست اقدام قرار گرفت.

تلاش در این بازنگری معطوف به حوزه ­های فناوری :

 • صنایع غذایی
 • فناوری های آب، خاک و هوا
 • فناوری های دریایی
 • فناوری های کشاورزی
 • فناوری های دامپروری
 • گیاهان دارویی و طب سنتی
 • فناوری های نرم و هویت ساز و فرهنگی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای

بود که در مجموع طی 2300 نفر ساعت کار کارشناسی در 57 جلسه تخصصی با حضور اساتید و خبرگان دانشگاه و صنعت و هنر ، منجر به ویرایش دسته های اصلی صنایع غذایی، فناوری های آب ، خاک و هوا، فناوری های دریایی و … است.

فناوری های کشاورزی ، گیاهان دارویی تدوین و افزوده شدن فناوری های دامپروری به این دسته فناوری – و همچنین تدوین دسته اصلی فناوری های نرم و هویت ساز و فرهنگی گردید.

در این میان دسته اصلی فناوری ” اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای” نیز فراخور نیاز در گروه­های کاری مجزا مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت.

آن چیزی که در بازنگری‏ های قبلی فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان کشور رخ نمود و حائز توجه و اهمیت ویژه ­ای واقع گردید، حجم گسترده نوآوری در شرکت های دانش بنیان کشور بود که لزوم توجه و برنامه ریزی برای حمایت از محصولات و خدمات یکایک این شرکت ها به عنوان هسته تحول صنعتی کشور را می­ طلبید ، 

تا آنجایی که این مهم موجب شد امکانی جدید در سامانه تعاملی با شرکت های دانش بنیان ( daneshbonyan.isti.ir ) برای تسریع و تسهیل ارزیابی کالاها و خدمات پیشنهادی این شرکت ها ایجاد گردیده است.

تا این امر علاوه بر تسهیل پاسخگویی به تقاضای شرکت‌ دانش بنیان موجب تسریع و تسهیل بروز رسانی این سند به عنوان یکی از بسترهای بانک های داده و تصمیم یار مدیران فناوری و صنایع پیشرفته در کشور باشد.

در این ویرایش از فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان کشور بیش از 200 دسته و کالا / خدمت دانش بنیان به این سند افزوده شد و 100 مورد از کالاها و خدمات مورد ویرایش و اصلاح‌ قرار گرفت.

همچنین نظر به اهمیت تعریف کالاها و خدمات دانش بنیان در شناسایی این کالاها و خدمات در صنایع کشور، همزمان با فرآیند ویرایش سوم فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان کشور و

تعاریف این کالاها و خدمات توسط تیم­ های فنی خبره دانشگاهی و صنعتی کشور مورد بازنگری جدی قرار گرفت و در فصل دوم آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان به شرح زیر به تصویب رسید:

شرایط کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید :

سطح فناوری

دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

 • به سختی قابل کپی برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت های دیگر به بازار باشد.
 • نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.
 • منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.

تبصره– خدمات جانبی « نصب، تعمیر و نگهداری تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده و حائز معیارهای بند 1-1 باشند. همچنین خدمات «دانش ‌فنی، فناوری و طراحی» بر روی کالاها و خدمات حائز معیارهای بند 1-1، به عنوان خدمات دارای معیار این بند، پذیرفته می ­شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
question