محصولات دانش بنیان

معرفی کامل محصولات دانش بنیان بخش 3

فهرست مطالب

معرفی کامل محصولات دانش بنیان 

ویرایش چهارم فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان

دبیرخانه “کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان و نظارت بر اجرا” در طول اجرای قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان همواره به دنبال بررسی نتایج این قانون و به تبع آن اعمال بازخوردها در فرایند اجرا و در صورت نیاز پیشنهاد و پیگیری تغییرات و اصلاحات در فرایندها و سیاست های کارگروه می‌باشد.

یکی از موضوعاتی که پس از چند سال اجرای قانون و ارزیابی و حمایت از شرکت های متقاضی اهمیت آن دو چندان گردیده، ” فهرست کالا و خدمات دانش بنیان ” به عنوان بستری برای تشکیل یکی از بزرگ ترین بانک های اطلاعاتی از محصولات پیشرفته کشور می باشد. 

لذا دبیرخانه کارگروه لازم دانسته تا هرسال، این فهرست را بر اساس فضای واقعی فناوری و تولید به روزرسانی نموده و متناسب با نیاز شرکت های متقاضی و نیز متولیان برنامه ریزی و سیاست گذاری حوزه های مختلف فناوری این سند ملی را با کمک متخصصان و خبرگان مربوط بازبینی نماید.

در ویرایش چهارم فهرست، تلاش ها در این بازنگری از فهرست، معطوف به 7 حوزه اصلی از فناوری و محصولات بوده که شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • فناوری زیستی
 • مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی
 • سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک
 • ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته
 • داروهای پیشرفته
 • وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی
 • صنایع نرم و هویت ساز و فرهنگی

این نکته قابل ذکر می باشد که در این ویرایش از فهرست، با توجه به تأمین زیرساخت ها و نهادهای فنی اختصاصی جهت نظارت جامع بر ارزیابی شرکت های متقاضی و تجارب چند ساله دبیرخانه در این خصوص از یک سو و دسته بندی همزمان بوده است.

با دو رویکرد «حوزه کاربرد» و «حوزه فناوری» در ویرایش های پیشین از سوی دیگر سعی گردید تا در حد امکان ساختار کلی دسته بندی فهرست کالاها و محصولات دانش بنیان بر مبنای «حوزه فناوری» بازطراحی گردیده و این امر سبب شد که تعداد دسته های اصلی فهرست نسبت به ویرایش قبلی به 9 مورد کاهش یابد.

همچنین در حوزه «ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته» ، تلاش گردید تا ساختار نظام‏ مندی متناسب با محصولات موجود ایجاد شده و لذا تغییرات اساسی این حوزه عبارتند از :

 • انتقال تجهیزات صنعت نفت و گاز
 • انتقال بخش های مکانیکی و الکترونیکی حوزه هوافضا
 • ایجاد تجهیزات و ماشین‌آلات دوار
 • انتقال تجهیزات بخش انرژی های نو
 • انتقال تجهیزات پیشرفته انرژی هسته‌ای

شایان ذکر است در بازنگری کنونی فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، فناوری های مرتبط با هوافضا در سایر دسته های فناوری جانمایی شد که بخش عمده آن در دو دسته فناوری “سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک و ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفتهقابل مشاهده است.

همچنین پس از بررسی جامع کل فهرست و برگزاری جلسات متعدد تخصصی با کارشناسان امر در حوزه های مختلف مواد پیشرفته و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، محصولات مربوط به حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی در یک دسته تجمیع شدند 

که شامل مواد سرامیکی و فلزی، مواد پلیمری و محصولات شیمیایی و مواد مبتنی بر فناوری نانو است. لازم به ذکر است با توجه به اهمیت بالا و موقعیت استراتژیک صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و صنایع تکمیلی، ایجاد بسته های دانش‌ فنی مرتبط نیز در این حوزه دیده شدند.

ویرایش پنجم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان

در ویرایش حاضر از فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، سعی گردید تا در جهت تکمیل تلاش های قبلی مبنی بر تدوین و بازطراحی فهرست بر اساس «حوزه فناوری» محصولات، بخش های باقیمانده از محصولات که با رویکرد «حوزه کاربرد» تنظیم شده بودند اصلاح گردد. 

همان طور که در ماده یک ” آیين‌نامه ارزیابی شركت ها و موسسات دانش بنيان تصریح شده است، رویکرد اصلی در تشخیص و سطح بندی محصولات دانش بنیان ، میزان پیچیدگی دانش فنی جهت طراحی و ساخت محصول بوده و معیارهای تفصیلی ارزیابی نیز طی فرایندهای مداوم ارزیابی محصولات، بر این اساس مشخص و مدون گردیده است. 

لذا در نسخه حاضر از ویرایش فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان سعی گردید تا بر اساس معیارهای تفصیلی ارزیابی و نیز سطح بندی کالاها و خدمات دانش بنیان، ساختار و مصادیق کالاها و خدمات فهرست در حوزه های فناوری مختلف باز آرایی گردد. 

در این راستا عمده تغییرات فهرست مربوط به موارد ذیل می باشد:

 1. ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته: این دسته از محصولات فهرست اغلب محصولاتی هستند که دارای چند فناوری کلیدی (به طور عمده مکانیک، الکترونیک، نرم‌افزار، مواد) بوده و عمده محصولات پیشرفته سایر حوزه ها در این بخش قابل جایابی هستند.
 2. داروهای پیشرفته: پس از تدوین معیارهای تفصیلی ارزیابی و سطح بندی محصولات حوزه درمان و تشخیص که به تایید متخصصان مختلف این حوزه رسید، ساختار فهرست این محصولات نیز بر همان اساس بازبینی و با عنوان ” دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان (سنتتیک ، گیاهی-طبیعی سلولی و مهندسی بافت و بیوتکنولوژی)” جایگزین گردید.
 3. محصولات پیشرفته سایر حوزه ها: تغییرات عمده و اصلی ویرایش جدید فهرست، در این بخش اتفاق افتاده و در واقع با مشخص شدن فناوری های کلیدی محصولات این بخش، تصمیم بر آن شد تا این محصولات در حوزه های اصلی فناوری جایابی و در کنار محصولات مشابه و نزدیک (ازلحاظ تکنولوژی) قرار گیرند. لذا در ویرایش جدید فهرست، این بخش حذف و محصولات آن در حوزه های اصلی فناوری جایابی و ادغام گردید.

 ویرایش ششم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان

با توجه به اینکه آخرین تغییرات حوزه ” فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای ” در ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان صورت گرفته بود، و با عنایت به ماهیت متغیر فناوری و شتاب فراوان استارت آپ های حوزه نرم افزار و خدمات فراوانی که این مجموعه ها به کشور ارائه می دهند ، 

لازم بود جهت گسترده تر کردن چتر حمایتی از این مجموعه ها این فهرست مورد تجدید نظر و تکمیل و اصلاح قرار بگیرد. این تغییرات با توجه به بازخوردهای متعددی که ارائه شده بود در 4 محور “برنامه های کاربردی”، “پلتفرم”، “زیرساخت ها” ، ” امنیت فضای تبادل اطلاعات” صورت پذیرفته است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
question