تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک بخش 2

فهرست مطالب

مزایای تجارت الکترونیک برای مشتریان

تجارت الکترونیک

مزایا و معایب استفاده از تجارت الکترونیک
 • سادگی

قطعا پیدا کردن محصول مورد نظر فقط با یک جستجو و چند کلیک ساده یک کار راحت خواهد بود برای خرید و فروش حتی بصورت کامل دسته بندی شده و مرتب، تمام نیاز شما برای خرید به شکل کاملا ساده مشخص خواهد بود.

 • اتلاف زمان کمتر

با استفاده از تجارت الکترونیک دیگر شما احتیاج ندارید تا بخاطر خرید خود بیرون بروید و زمانی را در بیرون از منزل و به دنبال محصول مورد نظر صرف کنید پس میتوانید صرفا با سفارش در سایت خرید مورد نظر محصول خود را خریداری کنید و هزینه آن را بپردازید و درب منزل خود تحویل بگیرید.

 • تنوع بالا در خرید محصول مورد نظر

در زمینه تجارت الکترونیک مشتری بدون نیاز به بیرون رفتن و به دنبال محصول مورد نظر خود گشتن میتواند انواع  محصولات مرتبط مورد نظر خود را پیدا کند و قیمت ها و انواع ویژگی های آن را باهم مقایسه کند، و کاملا یک فضای نامحدودی برای خرید محصولات مورد نیاز خودش دارد.

 • مقایسه آسان

کالا ها با تمام ویژگی هایش در تنوع های مختلفی قایل مورد بررسی با یکدیگر قرار گرفته اند زین پس این امکان مقایسه ای که بین محصولات باهم وجود دارد در تصمیم گیری و پیدا کردن محصول مورد نظر برای مشتری بسیار دارای اهمیت است.

 • مشاهده ی بررسی‌ها و نظرات

هنگام خرید یک محصول شما میتوانید اگر سوالی در مورد محصول دارید را بپرسید و یا حتی نظرات دیگر خریدنده ها را متوجه شوید و بررسی هایی که درمورد آن محصول وجود دارد مانند نقد ها ونکات مثبت را بخوانید پس این کار میتواند به شما در خرید کالا مورد نظرتون کمک کند.

 • کوپن‌ها و تخفیف‌ها

شما میتوانید از تعداد زیادی کوپن و تخفیف بهره مند شوید هنگامیکه از تجارت آنلاین استفاده میکنید. درواقع وب سایت های فروشگاهی بزرگ تخفیف های خود را صورت روزانه اعلام میکنند وشما میتوانید از اخرین شرایط خرید کالا ها استفاده کنید.

همینطور تجارت الکترونیک برای کسب وکار نیز مزایایی دارد

 • پایگاه مشتریان

یکی از مزایای کسب و کار های آنلاین این است که خدمات و محصولاتشان قابل عرضه و در دسترس تمام دنیا نیز است و این باعث افازیش پایگاه مشتریان آن کسب وکار میشود و آن را نامحدود می کند.

 • افزایش فروش

کسب و کار آنلاین بسیار قابل گسترش هستند و میتوانند خود را در زمینه های ارتباطی بالاتری عرضه کنند در سطح حتی بین المللی و روش های گوناگونی برای تجارت در فضای اینترنت وجود دارد و مشتری بسیار سریع تر و راحت تر خرید خود را انجام میدهد.

 • همیشه آنلاین

در هر شرایط آب هوایی یا هر نوع وضعیت مختلف که شما شاید نتوانید بیرون از خانه بیایید، میتوانید آنلاین خرید خود را انجام بدهید. همیشه شرایط برای تجارت آنلاین محیاست.

 • تراکنش‌های فوری

در تجارت الکترونیک، دیگر نیازی به انتظار برای نقد شدن یا انتظاری ۳۰ روزه برای انواعِ دیگر پرداخت‌ها نیست. حداکثر به ۲ یا ۳ روز زمان نیاز دارید تا پول، از طریق سیستم بانکی وارد حساب‌تان و تراکنش خیلی سریع انجام میشود.

معایب تجارت الکترونیک

 • حریم خصوصی و امنیت

شما قبل از خرید از یک وب سایت باید از نظر امنیتی آن وب سایت را چک کنید با توجه به اینکه خیلی از وب سایت های امنیت بالایی دارند و اطلاعات شما محفوظ خواهند ماند باز هم باید از نظر امنیتی این مورد را چک کنید تا اطلاعات شما به سرقت نرود.

 • کیفیت

بخاطر اینکه موقع خرید نمیتوانیم حضورا از کیفیت کالای مورد نظر خود اطمینان داشته باشیم باید درنظر بگیریم که آن وب سایت در صورت عدم رضایت ما برگشت کالا را انجام دهد تا خریدار با خیال راحت تر خرید خود را انجام دهد.  

 • مشکل در زمان بندی دریافت کالا

شما باید در نظر داشته باشید که ممکن است در تاریخ دریافت کالای خود اختلال بوجود بیاید و کالا بدست شما نرسد بگونه ای یک مشکل آب و هوایی و انتقالی حتی پیش بیاید.

حتی ممکن است زودتر از موعد بدست شما برسد.

 • نیاز به اینترنت

برای خرید آنلاین خود نمیتوانید از اینترنت عمومی و رایگان استفاده کنید چون امنیت پایینی دارند و ممکن است اطلاعات شما به سرقت برود.

و اینترنت و وای فای شخصی هم هزینه دارد.

 • عدم ارتباط و تعامل شخصی

با وجود اینکه قوانین و مقررات هر کسب‌و‌کار در تجارت الکترونیک، برای مطالعه‌ی شما در دسترس قرار گرفته است، شما باید بر مباحث قانونی واقف باشید زیرا هنگام خرید کردن شما با کسی تعامل ندارید تا اگر سوال یا نگرانی ای دارید رفع کنید.

 

 • مسائل امنیتی

کسب و کار ها تلاش می کنند که که امنیت مورد نیاز برای مشتریان خود را فراهم کنند اما کسانی وجود دارند که میتوانند از هر امنیتی عبور کرده و اطلاعات خود را بدست آورند. پس این مسئله همیشه وجود داشته است و حتی بزرگ ترین ها نیز میتوانند که هک شوند.

 • احتیاج به ساخت و پشتیبانی از فعالیت تجارت الکترونیک خود

شما باید مطمئن باشید که کسب کار شما به درستی اداره و مدیریت و پشتیبانی می شود و این اقدامات هزینه دارد. شما باید فردی را استخدام کنید برای اینکه نیاز های تجارت الکترونیک شما را انجام دهد و درست غعالیت شما را نمایش دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
question