تعریف فناوری بخش 1

تعریف فناوری بخش 1

فهرست مطالب

انسان هروزه پیشرفت می کند و یکی از بخش های پیشرفت انسان مربوط به فناوری روزانه وجدید است وهمینطور تکنولوژی، زندگی ها این روزه کاملا درگیر مسائل فناورانه و تکنولوژی های روز هستند و شاید زندگی کردن به دور این ها غیر ممکن باشد.

در ادامه درباره فناوری و انواع و تاثیر آن در زندگی و کسب و کار ها صحبت کنیم.

فناوری چیست؟

فناوری همان افزایش دانش روزافزون ماست بطوریکه شما روزانه با ایجاد و خلق ابزار و یا مواد جدید کار میکنید و استفاده و ایجاد هرچیزی اما جدید یک نوع فناوری محسوب می شود.

فناوری تعاریف مختلفی را دارد ولی هرچیز جدیدی که روزانه بشر ایجاد، اختراع یا تولید میکند یک فناوری است برای نمونه محصولات جدید یا سازمان های جدید و یا تکنولوژی جدید همه این ها یک فناوری است . در فناوری انسان نقش مهم را دارد چون انسان قادر به ایجاد و تولید جدید است.

 

فناوری را میتوان در کنار دانش خواند چون بدون علم، فناوری وجود ندارد و قدرتی که دانش و علم ایجاد میکند باعث فناوری هم می شود و برای ایجاد راه حل یک مشکل در کنار هم کار میکنند.

فناوری را تقریبا در تمام کارهای زندگی‌مان به کار می‌بریم؛ از فناوری در کار استفاده می‌کنیم؛ از آن برای استخراج مواد استفاده می‌کنیم؛ از فناوری برای برقراری ارتباط، حمل‌ و نقل، یادگیری، تولید، خلق مصنوعات، امنیت داده‌ها، رشد کسب و کار‌ها و بسیاری دیگر استفاده می‌کنیم. فناوری دانش انسانی است که شامل ابزارها، مواد، و سامانه‌ها می‌شود. کاربرد فناوری به ایجاد مصنوعات و محصولات منتج می‌شود. چنان‌چه تکنولوژی به خوبی به کار گرفته شود، می‌تواند برای انسان‌ها دارای مزیت باشد،‌ ولی اگر به صورت نادرست به کار رود، می‌تواند به موجودات بشری آسیب وارد نماید.

هم‌چنین همین کسب و کار‌ها از فناوری استفاده می‌کنند تا آن محصولات و خدمات را به موقع به دست مشتریان‌شان برسانند. شرکت‌های تولید کننده‌ی گوشی همراه

فناوری باعث ایجاد رقابت می شود بطوریکه دو شرکت در رقابت از فناوری بهتر باهم وارد کار می شوند مثلا شرکت اپل و سامسونگ شرکت هایی هستن که در تولید دستگاه های الکترونیکی بسیار در رقابت هستند تا به بالاترین سطح فناوری و به کار گیری آن دست پیدا کنند.

فناوری همیشه در حال رشد

فناوری همیشه در حال بزرگتر شدن و رشد است و خود را اصلاح یا بهتر می کند. فناوری نسبت به احتیاجات روز و درخواست های ما در حال تغییر است . بطوریکه نیاز جامعه ی بشری به هر سویی حرکت کند فناوری نیز به سمت کامل شدن و برطرف کردن آن نیاز خواهد رفت برای نمونه نیاز انسان به هوش مصنوعی برای راحت تر کردن امور و بهتر و راحت شدن امور انسان باعث پیشرفت فناوری در حوزه هوش مصنوعی نیز شده است.

انواع و نمونه‌های فناوری

برای انجام وظایف گوناگون از فناوری استفاده می‌کنیم، بنابراین تکنولوژی در انواع مختلف به وجود می‌آید؛ در ادامه، برخی انواع مختلف فناوری را که در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم فهرست کرده‌ایم، و برای هر نوع فناوری یک نمونه‌ی مخصوص برای آن فناوری ذکر نموده‌ایم.

فناوری در همه ی زمینه ها وجود دارد و مختص یک حرفه و کار نیست درواقع برای انجام هرکاری ما مجبوریم از فناوری استفاده کنیم .

مثال هایی از انواع حیطه ی فناوری ها

  • فناوری ارتباطات
  • فناوری ساخت و ساز
  • فناوری کمکی
  • فناوری پزشکی
  • فناوری اطلاعات
  • فناوری سرگرمی
  • فناوری کسب و کار
  • فناوری آموزشی

تفاوت میان علم و فناوری

فناوری را نمی‌تواند علمِ کاربردی تلقی کرد؛ هر دوی آن‌ها، فناوری و علم، با یکدیگر دارای رابطه‌ای تنگاتنگ هستند، ولی در بسیاری موارد نیز با هم فرق می‌کنند. تکنولوژی دنیای ساخت انسان را توسعه و تبیین می‌کند؛ و شامل توسعه، پردازش، و مدیریت می‌شود؛

فناوری را نمیتوان صرفا علم دانست هردوی آن ها باهم کار میکنند و در ارتباط هستند اما درواقع تفاوت های زیادی نیز دارند.

تکنولوژی در حال توسعه و مشخص کردن آینده ماست و هروزه پردازش میشه و برنامه ریزی ومدیریت میشه.

ولی علم اطراف ماست و وجودش از ابتدا میاد درواقع یک حقیقتی است در اطراف ما که با جمع آوری اطلاعات بوجود میاد. هنگام ایجاد علم و آن جمع آوری از ابزار فناوری استفاده میکنیم برای مثال برای مطالعه در مورد هواوفضا و علم نجوم ما از تلسکوب که یک ابزار فناوری است استفاده میکنیم.

دانش علمی از طریق مشاهداتی مجزا جمع‌آوری می‌شود. دانشمندان می‌توانند از طریق این اطلاعات جمع‌آوری شده و با استفاده از ابزارهای فناورانه به بیان علل وقوع پدیده‌ها بپردازند و همه‌ی این فرایندها را می‌توان پژوهش نامید.

ما هر دوی این‌ها – فناوری و علم – را در کنار یکدیگر به کار می‌بریم، به همین خاطر نیز این دو را به عنوان دو واژه‌ی هم‌معنی اشتباه می‌گیریم. علم دانش دنیا طبیعی است در حالی که فناوری دنیای ساخت انسان است که با پردازش، توسعه، و مدیریت تعیین می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
question