فناوری بخش 2

فناوری بخش 2

فهرست مطالب

شاید قابل لمس ترین مزیت فناوری راحت کردن زندگی روزمره ماست البته اگر همین فناوری به شکل غیر متعارفی استفاده شود میتواند زیان آور شود. فناوری کمک زیادی به بشر میکند در گذر زمان و باعث میشود اتفاقاتی که هرگز به آن فکر نمیکردیم دست یافتنی شود .

اگر فناوری به شیوه اصولی ایجاد شود برای انسان بشدت مفید خواهد بود .

فواید فناوری در کسب و کار

 تولید بیشتر

فناوری باعث میشود که خیلی از کار ها در کسب و کار ها بصورت خودکار انجام شود و این سرعت تولید را بسیار بالا می آورد این تولید بالا سبب می شود تا نه تنها نرخ تولید و حتی سرعت و باعث راحت تر شدن امور برای نیرو ها میشود.

برای نمونه تمام نرم افزار های رایانه ای در انجام کار های نیروهای کار در زمینه های مختلف سرعت و مدیریت داده و بهبود بخشیدن سمت کاریشان شود. و نگرانی های آنها در بسیاری از موارد از بین خواهد رفت.

ایجاد رقابت بین کسب و کار ها

پیاده سازی اصولی فناوری به کسب و کار ها این کمک را میکند تا انگیزه و رقابت بیشتری برای بدست آوردن جایگاه بهتر ایجاد شود. درواقع کارهای فناورانه ای میتوانند انجام دهند کسب و کار ها برای رشد و جایگاه بهتر که این کار ها بسته به حیطه کاری کسب و کار ها میتواند متفاوت بیان شود مثلا کار هایی نظیر خدمات رسانی، ایجاد محصولات جدید و پشتیبانی فناورانه و اینکه بدانند نیاز های مشتری چه چیز هایی است تا بتوانند از طریق فناوری خواسته مشتریان را انجام دهند.

اتلاف وقت کمتر

بسیار ساده است تا متوجه شویم با فناوری تمام چیز های سخت که برای انجام دادن وقت زیادی احتیاج داشتند اکنون به طور اتوماتیک انجام می شود و این سرعت کاری را چندین برابر می کند. یک نمونه بارز را میتوان به رایانه ها اشاره کرد

در تمامی کار ها و زمینه ها رایانه ها کاملا تغییرات ایجاد کرده اند و وقت واقعا بهینه تر استفاده می شود.

فناوری علت نوآوری سریعتر

فناوری باعث رقابتی شدن کار ها میگردد و فناوری باعث جمع آوری و سرعت بیشتر نیز میشود پس ایده ها را ایجاد می کند و باعث می شود ایده ها به هدف تبدیل شوند و سرعت این نوآوری هرروزه رو به افزایش است و بشدت کمک می کند تا نوآوری بیشتر شود.

فناوری علت انتشار بهتر اطلاعات

فناوری باعث ایجاد یک دنیای دیگری در زمینه ی اطلاعات شده است بطوریکه جریان ارسال داده از شبکه های داخلی تا بخش های مختلف یک سازمان بسیار سریع تر صورت میگیرد و نیرو های هر بخشی با کمک این فناوری ها نظیر پرینتر ها ، اینترنت این داده ها را به اشتراک بگذارند.

فناوری ذخیره‌ی داده‌ها

امنیت داده های هر سازمان یا مکانی برای آن جا بسیار مهم است اگر اهمیتی برای این نداشته باشند آن کار یا سازمان کاملا از هم خواهد پاشید پس این فناوری با کمک پایگاه داده ها و امکانات ذخیره سازی باعث کمک دراین روند شده است.

 

زیان‌های فناوری برای کسب و کار

 فناوری هزینه ی زیادی دارد

برای استفاده از فناوری باید هزینه کنید از خرید تا پشتیبانی این فناوری هزینه دارد .

 امنیت نسبی

تکنولوژی طوری نیست که نشود به آن نفوذ کرد پس کاملا امن نیست.

کاهش روابط انسانی

با پیشرفت تکنولوژی روابط انسان ها هرروزه کمتر میشود و ارتباطات از طریق تکنولوژی اتفاق میافتد.

فواید فناوری در کلاس درس

ارتقای سطح یادگیری هر فرد با تکنولوژی بسیار بالاتر میشود.

دانش آموزان انگیزه بهتری با کمک فناوری برایشان ایجاد میشود که باعث مشارکت و یادگیری خواهد شد.

فناوری در زمینه های مختلف یادگیری بطور عجیبی کمک کننده است حتی در یادگیری املا و انشا و حتی دانش آموزان را ترغیب میکند تا بطور گروهی فعالیت کنند نکته بهتر هم وجود دارد چون مهارت های فنی آنها را تقویت میکند و باعث می شود آمادگی بیشتری داشته باشند .

فناوری بطور خاصی باعث چالش ها و موقعیت های انگیزشی می شود تا دانش آموزان را به هدف گذاری و ریسک پذیری بهتر  سوق دهد.

 

فناوری به دانش‌آموزان ناتوان و معلول کمک می‌کند تا بتواند پیشرفت کند و یاد بگیرد.

فناوری باعث پر شدن فاصله ی بین معلمان و دانش‌آموزان می شود و ارتباط حرفه ای تری را ایجاد می کند.

فناوری همیشه باعث راحت تر شدن کارها می شود و همچنین معلمان راحت تر و حرفه ای تر کار میکنند.

زیان‌های فناوری در کلاس درس

فناوری ممکن است باعث حواس پرتی دانش آموز شود و اینکه میتواند در کلاس درس پر هزینه باشد و سیستم آموزش باید ابتدا نحوه استفاده از فناوری را آموزش دهد.

حل مشکلات با استفاده از فناوری

هدف از فناوری حل مشکلات بشر بوده است و همیشه اثر متقابلی در برابر نیازها و خواسته های انسان دارد بمنظور اینکه به روش های مختلفی ما از فناوری استفاده میکنیم اما فناوری خیلی از جاها زمانی ایجاد شده اند که انسان به یک مشکلی برخورده است و انسان در مسیر حل مشکل خود به فناوری می رسد و این نیاز و خواسته ماست و برای حل آن این اقدام را انجام میدهیم.

مواردی که در طول فرایند حل مشکل باید به آن توجه کنیم.

  • درک‌تان را نسبت به مشکل مورد نظر از طریق مشاهده افزایش دهید.
  • برای حل مشکل برنامه‌ریزی کنید.
  • برنامه‌تان را پیاده‌سازی کنید.‌
  • آن برنامه را ارزشیابی نمایید.

در طول انجام تمام چهار مرحله‌ی فوق از فناوری استفاده می‌کنیم

شناسایی یک مشکل :

زمانیکه ما با یک مشکل روبرو می شویم و میخواهیم که یک راه حل فناورانه برایش ایجاد کنیم باید اول مشکل خود را کامل بدانیم و قسمت های مختلف این مشکل را بررسی کنیم و اطلاعات بدست آمده از مشکل را برای ایجاد راه حل جمع آوری کنیم.

ایجاد راه‌حل:

در طول این مرحله نیز، باید راه‌حل‌های ممکن را که می‌توانند مشکل مورد نظر را حل کنند، ایجاد نمایید. باید بیش از یک راه‌حل را بیازمایید، تا بهترین راه‌حل را برای حل دائمی آن مشکل و رسیدن به یک فرصت مناسب پالایش کنید.

ارزشیابی راه‌حل:

در این مرحله، باید بهترین راه‌حل را از طریق آزمودن گزینه‌ها به دست بیاورید و با استفاده از نمودارها، آمار، و فنون مدل‌سازی ریاضی به ارزشیابی همه‌ی راه‌حل‌های پیشنهادی بپردازید. برای انتخاب بهترین راه‌حل فناورانه، باید راه‌حل‌های مطرح شده را در شرایط اقتصادی، بازار، فنی، تولید، و معیارهای زیست محیطی بسنجید تا بتوانید بهترین راه‌حل را برای آن مشکل خاص بیابید.

ارائه راه‌حل:

اکنون که همه‌ی راه‌حل‌ها را ارزشیابی نمودید، وقت آن می‌رسد که راه‌حل نهایی را از طریق نقشه‌های گرافیکی، گزارش‌ها و ابزارهای ریاضی به اعضای گروه‌تان ارائه کنید. اگر با اعضای گروه‌تان به توافق رسیدید، می‌توانید یک قدم دیگر پیش بروید و این راه‌حل را برای کسب تایید به مدیریت سازمان یا مرجع دولتی مربوطه ارائه دهید.

در نتیجه

با قضاوت از روی چهار مرحله‌ی حل مشکلات با استفاده از فناوری، مشاهده می‌کنیم فناوری مورد استفاده‌مان با ایده‌ی حل مشکل یا رسیدن به یک فرصت شکل گرفته است. یک فرد یا گروهی از آدم‌ها مشکل یا فرصت را می‌نگرند و برای حل مشکل یا رسیدن به فرصت راه‌حل‌هایی طراحی مي‌کنند. امروزه فناوری‌هایی گوناگون در اختیار داریم که برای حل مشکلات ساده طراحی شده‌اند، برای نمونه، شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر مشکلات مربوط به ارتباطات و تعاملات اجتماعی را حل کرده‌اند.

 

شرکت ها دانش بنیان بخش 1

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
question