محصولات ضد عفونی

محصولات ضد عفونی

فهرست مطالب

محصولات ضد عفونی

در این ایام پیش آمده فعلی که تمام مردم  کشور های جهان با ویروس کرونا آشنا هستند و بسیاری از انسان های مبتلا به این ویروس خطرناک شده اند و تعداد زیادی هم بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند و تمام جوامع تحت تاثیر این ویروس قرار دارد برای حفظ جان خود و اطرافیان و کمک به کادر درمانی باید  موارد پیشگیری را رعایت کنیم و از محصولات ضد عفونی استفاده کنیم.

یکی از روش های مراقبت در برابر کرونا ضد عفونی کردن بدن و اطراف خودمان است، که مزیت های محصولات ضد عفونی را بهتر درک خواهیم کرد.

ویژگی های یک محلول ضد عفونی خوب

  • ثاثیر از بین برندگی روی طیف وسیعی از باکتری ها، کپک ها و ویروس ها داشته باشد.
  • تاثیر از بین برندگی فوری ای داشته باشد.
  • یک محلول ضدعفونی خوب نباید نسبت به عوامل محیطی بیرون اثر خود را از دست بدهد و باید سازگاری خود را حفظ کند.
  • حداقل میزان خطر را برای استفاده کنندگان از نظر شیمیایی داشته باشد.
  • حالت خود و اثر خود را در حالت رقت یا غلظت از دست ندهد و توانایی رقت در آب را داشته باشد.
  • نباید اثر اسیدی داشته باشد تا به سطوح مختلف اسیب وارد کند.
  • دستور نحوه استفاده داشته باشد.
  • برای محیط زیست مشکلی نداشته باشد.
  • حساسیت پوستی ایجاد نکند.

موارد بالا از مهمترین ویژگی های یک محلول یا ژل ضد عفونی کننده است که باید هنگام خرید محصولات مشابه دقت داشته باشید.

محصولات ضد عفونی انواع مختلفی دارند که از نظر علمی همه عوارض شیمیایی دارند ولی

میزان عوارض در محلول های مختلف کم و زیاد است.

مواد موثر بر کرونا

بهداشت شخصی

یکی از عوامل مهم در زمینه مراقبت و پیشگیری از ویروس کرونا مسائل بهداشت شخصی است که هم میتواند در حفظ سلامت خودمان هم اطرافیانمان موثر واقع شود.

لمس نکردن صورت

یکی از راه های ورود این ویروس به بدن صورت است از طریق چشم ها، بینی و دهان این ویروس وارد بدن انسان میشود از آنجایی کرونا بروی سطوح مینشیند ممکن است با لمس سطوح مختلف روزمره دست ما آلوده به این ویروس باشد برای همین با لمس کردن صورت خود راه انتقال کرونا را افزایش میدهیم. 

برای همین است که شست و شو مکرر دست ها به مدت 20 ثانیه با صابون بسیار توصیه میشود و در نبود شرایط برای شست وشو میتوانید از  محصولات ضد عفونی نظیر ژل و محلول ضد عفونی استفاده کنید.

از دستمال استفاده کنید

اگر شما ناقل این ویروس باشید با عطسه و سرفه به دست هایتان این ویروس را لمس هرجایی پخش میکنید پس از دستمال استفاده کنید و دستمال را دور بیاندازید و سپس از محصولات ضد عفونی استفاده کنید .

حفظ فاصله

رعایت کردن فاصله شخصی با اطرافیان حداقل به اندازه یک متر بهترین کار برای پیشگیری توسط یک فرد ناقل است.

دست‌ها را مکررا بشویید

یکی از مفید ترین کارهایی که میتوانیم انجام دهیم برای اینکه انتقال این ویروس را به حداقل برسانیم شست و شو مداوم دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه است یا اگر در وضعیتی هستید که آب وجود ندارد از  محصولات ضد عفونی استفاده کنید.

شما میتوانید با چند روش جذاب اینکار را با کودکان خود انجام دهید چیزی شبیه به بازی تا موقع انجام اینکار لذت ببرند ومایل به انجام مداوم شوند.

شما باید بعد از انجام کار ها و قبل بعضی کار ها اینکار را انجام دهید برای نمونه بعد از استفاده از توالت، یا به محض ورود به جای امن مثل خانه یا محل کار، یا قبل از غذا خوردن، شما باید قبل و بعد از کارهایی که احتمال می دهید ویروس به دست شما رسیده دست‌ها را بشویید.

اگر از ماده ضدعفونی‌کننده استفاده می‌کنید اطمینان یابید که حداقل ۶۰ درصد الکل دارد، اطمینان یابید که تمام قسمت‌های دست آغشته شده و سپس دست‌ها را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه به هم بمالید تا زمانی که خشک شوند.

نظافت خانه

نظافت و شست شو سطوحی که در خانه قابل دسترس همگی است یکی از اقدامات مهم برای پیشگیری محسوب می شود برای همین سطوح یا محل های اشتراکی در خانه را مثلا دستگیره درها، توالت، کنترل تلویزیون و … را با  محصولات ضد عفونی شستشو دهید و ضد عفونی کنید.

البته از موادی استفاده کنید که کمترین زیان را از نظر شیمیایی برای انسان دارند.

شست و شوی لباس‌ها

کرونا میتواند بروی سطوح برای زمان زیادی زنده بماند پس قاعدتا روی پارچه و لباس هم زنده میماند شما باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید و در حد قابلی به شست شو لباس هایتان بپردازید یا مثلا با کفش داخل منزل خود نشوید و احتیاط کنید در مواردی که برخورد با لباس منظور می گردد.

 مثلا به تعویض یا  شست شو مداوم ملحفه ها و حوله ها با مواد شوینده و  محصولات ضد عفونی  بپردازید.

صرف غذا

یکی از مواردی که ابتلا به این ویروس را افزایش میدهد درواقع غذا خوردن است که از ابتدای شروع این فرایند که خرید مواد اولیه است تا طبخ و میل آن میتواند اگر رعایت نکنید امکان ابتلا را بالا ببرد به نوعی که اگر شما هنگامیکه از خانه بیرون می روید مراقب نباشید و در فروشگاه فاصله خود را رعایت نکنید از یک فرد ناقل این ویروس را دریافت کنید یا مواد اولیه ای که تهیه میکنید ممکن است سطوح آن دارای ویروس باشد پس شما باید با محصولات ضد عفونی شست شو را انجام دهید.

مثلا مواد غیر ضروری بسته بندی را دور بیاندازید.

غذا را از جعبه بیرون اورده و جعبه را دور بیاندازید.

کنسروها وسبزیجات را قبل از استفاده شست و شو دهید

بلافاصله دست ها را با ژل و محلول ضدعفونی کنید. 

 

نتیجه گیری

یکی از راه های انتقال ویروس کرونا لمس کردن سطوح آلوده و انتقال آن به بدن است، پس در هر موردی که ممکن است دست شما آلوده شده باشد چه قبل و بعد از صرف غذا یا بیرون منزل یا محل کار باید دستان خود را با  محصولات ضد عفونی، ضد عفونی کنید که شست و شو دست ها بصورت مداوم بهترین راه حل است اما یک راه حل جایگزین که توصیه میشود در نبود آب و صابون استفاده از ژل ومحلول های ضد عفونی است که میتواند ویروس، باکتری و غیره را از سطح دست شما پاک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
question